İyot, tüm vücut süreçlerini aktive eden, fiziksel ve zihinsel aktiviteyi artıran, büyüme, yenilenme, toparlanma ve metabolizma süreçlerinde rol alan tiroid bezi hormonlarında bulunur.

Organik iyot, deniz yosunu kökenli selenyum (laminarya(1)) ve mantar özü içeren popüler ürünümüz Elemvitals İyot, Selenyum ve Bitkiler içeren Besin Takviyesi, 1 kapsülde iyot içeriğini ve bu bileşimdeki bileşenlerin standart kalitesini sağlar.

İyot çok az gıdada bulunur, bu da eksikliğin yaygın olmasının bir nedenidir. Çoğu sağlıklı yetişkin günde 150 mcg’ye ihtiyaç duyar, ancak hamile ve emzikli kadınların büyüyen bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazlasına ihtiyacı vardır.

İyot eksikliği halen tüm dünyada özellikle hamile ve çocuklar için önemli bir sağlık sorunudur. Ciddi-orta derecede iyot eksikliği bölgesi olan ülkemizde 1999’da tuzların iyotlanması zorunlu hale getirilmesi ile iyot eksikliği ve guatr prevalansı azalmıştır.

İyotun Faydaları? (2)

 • Metabolizmayı Düzenler: İyot hormon üretiminde görev alır ve bu da onun metabolizma fonksiyonlarını etkilemesini sağlar. İyot ile besinler daha iyi emilir, enerjiye çevrilirler. Ayrıca kaloriler enerjiye dönüştürülürler ve kilolar azalırlar. Gün içerisinde iyot sayesinde enerji kullanmak, gece uykusunu da iyileştirir ve depresyon, uykusuzluk gibi problemlere son verir.
 • Tiroid Bezini Destekler: Tiroid bezi hormon üretimi için iyot kullanır ve bu hormonlar hayati önem taşırlar. İyot eksikliğinde bez büyür ve hormon üretmeye çalışır. İyot eksikliğinin devam etmesi guatr hastalığına sebep olur ve ayrıca hafıza kaybı, saç kaybı ve alerjiler gibi belirtiler de ortaya çıkartır.
 • Üreme Sistemini Destekler: Üreme organları iyot sayesinde gelişir ve büyürler. Ayrıca iyot hamileliği de daha kolay hale getirir ve karındaki bebeği nörolojik problemlerden korur. Anne ve bebeğin yeterince iyot alması çok önemlidir ve bu durum hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi etkiler. Bu nedenle pek çok hamile kadına iyot destekleri önerilmektedir. Yeterince iyot almak düşük doğum ağırlığı, erken doğum, otizm ve pek çok diğer hamilelik problemi ihtimalini azaltır.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bakteri ve virüsler iyot bakımından zengin ortamlarda barınamazlar. Dolayısıyla iyot vücudu bunlardan korur ve antioksidanları aktif hale getirerek vücudu kalp hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıklardan da korur hale gelir. İyot eksikliğinde bağışıklık sisteminin zayıfladığı bilinmektedir.
 • Hipotiroide Engel Olur: Yeterince iyot almak, vücudu hipotiroidden korur. Bu rahatsızlık metabolizmayı çok yavaşlatır ve ayrıca kilo alımına sebep olur. Cildi kurutur, konsantrasyonu azaltır, kramplara, şişkinliklere ve kabızlığa sebep olur. Ciddi vakalarda koma ve kalbin iflası da mümkün olmaktadır.
 • Fibrokistik Hastalıkları Tedavide Yardımcı Olabilir: Fibrokistik rahatsızlıkları olan kadınlar, yani memelerinde kitleler olan kadınlar, çözümü iyotta bulabilirler. İyot fibrozis belirtilerini azaltır ve onların ağrılarını da ortadan kaldırır. Bu nedenle fibrozis tedavilerinde iyot sıklıkla kullanılmaktadır. İyot östrojen üretimini de dengeler.
 • Bilişsel Kabiliyetleri Destekler: Eğer doğru şekilde düşünebiliyor ve algılayabiliyorsanız, bunu vücudunuzdaki iyota borçlusunuz. Beyin aktivitelerinizde düşüş varsa, hemen iyot düzeylerinizi ölçtürmeniz çok önemlidir. Pek çok çalışmada iyot alımının artması ile birlikte zihinsel kabiliyetlerde artış görülmüştür. Yetişkinlerde üretkenliği arttırmaktadır ve çocuklarda bilişsel yeteneklerin gelişimini desteklemektedir.
 • Hormonları Yönetir: Tiroid bezi vücuttaki pek çok hormonu üretir ve iyot bu bezin çalışmasında etkilidir. İyot olmadan hormon düzeylerinin dengede olması çok zordur.
 • Radyasyondan Korur: İyot, tiroid bezinin radyoaktif elementleri emmesine ve bu nedenle hasar görmesine engel olur. Özellikle sık sık radyasyona maruz kalınan mesleklere sahip olanlarda iyot bu nedenle önem kazanmaktadır.
 • Patojenler ile Savaşır: İyot hastalığa sebep olan patojenlerle savaşmaktadır. Bu nedenle vücutta iyi bakterileri de öldüren antibiyotikler yerine onlar gibi etki gösteren ancak iyi bakterileri öldürmeyen iyotu tercih etmek gerekmektedir.
 • Kanserden Korur: İyot vücudun kanserli hücreleri öldürmesini kolaylaştırır. Devamlı olarak çoğalan kanser hücrelerinin apoptoza uğrayarak kendini yok etmesini sağlayan iyot, bu nedenle tiroid, meme, prostat ve mide kanserine karşı önem kazanmaktadır.
 • Enerjik Tutar: Vücutta bulunan iyot, enerjik olmanızı sağlar çünkü tiroid besinin doğru fonksiyon göstermesini sağlar.
 • Tırnakları Güçlü Tutar: İyot zayıf ve çatlak tırnakları güçlendirir, onları enfeksiyonlardan korur ve genel durumlarını iyileştirir. Dengeli bir beslenme düzeninde iyot bulunmalıdır ve bu sayede tırnaklarınız da bu iyottan pay alacaklardır.
 • Ağız Sağlığını İyileştirir: İyot ağzınızdaki zararlı bakterileri öldürür ve dişlerin aşınmasına engel olur. Ayrıca dişleri güçlendirir ve dezenfektan etkisi gösterir.
 • İyotun Cilde Faydaları: İyot sağlıklı cilt oluşumuna katkı sağlar. Kuru cilt problemlerinin üstesinden gelmenizi sağlar ve cildi nemlendirir. Yaraların, kesiklerin iyileşmesini hızlandırır ve cildi tamir eder. Ayrıca akne sebebi olan hormonları da kontrol altına alır. Kırışık ve çizgilere engel olarak yaşlanmayı da yavaşlatır.
 • İyotun Saça Faydaları: İyot saçın uzamasını hızlandırır ve saçların kırılmasına engel olur. Ayrıca saç foliküllerine saldıran mantarlara da engel olur, saç derisini enfeksiyonlardan temizler.

İyot Eksikliğinin 10 Belirtisi (3)

1-Boyunda Şişlik: Boynun önündeki şişlik veya guatr, iyot eksikliğinin sık görülen bir belirtisidir. Vücudunuzda düşük miktarda iyot bulunduğunda tiroid beziniz tiroid hormonları yapmaya zorlandığı zaman ortaya çıkar.

2-Beklenmeyen Kilo Alma: Düşük iyot seviyeleri metabolizmanızı yavaşlatabilir ve gıdanın enerji olarak yakılmak yerine yağ olarak depolanmasını teşvik edebilir. Bu kilo alımına neden olabilir.

3. Yorulma ve Zayıflık: Düşük iyot seviyeleri sizi yorgun, halsiz ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun enerji üretmek için minerale ihtiyacı olmasıdır.

4. Saç dökülmesi: İyot eksikliği, saç köklerinin yenilenmesini önleyebilir. Neyse ki, yeterli miktarda iyot almak, iyot eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmelerini düzeltmeye yardımcı olabilir.

5. Kuru bir cilt: Mineral, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu için kuru, lapa lapa cilt, iyot eksikliğinde oluşabilir. Ayrıca, vücudunuzun terlemesine ve cilt hücrelerini nemlendirmesine yardımcı olur, böylece iyot eksikliği daha az terlemenize neden olabilir.

6. Soğuğa karşı hassasiyet: İyot vücut ısısının oluşmasına yardımcı olur, bu yüzden düşük seviyeleri sizi normalden daha soğuk hissetmenize neden olabilir.

7. Kalp Atım Hızındaki Değişiklikler: İyot eksikliği kalp atış hızınızı yavaşlatabilir, bu da kendinizi zayıf, yorgun, baş dönmesi ve bayılma riski altında hissetmenize neden olabilir.

8. Öğrenme ve Hatırlama Yeteneği: Herhangi bir yaştaki iyot eksikliği, bir şeyler öğrenmek ve hatırlamak için mücadele etmenize neden olabilir. Bunun olası bir nedeni, az gelişmiş bir beyin olabilir.

9. Hamilelik sırasındaki sorunlar: Yeterince iyot almak, hamile ve emziren kadınlar için daha fazla ihtiyaçları olduğu için özellikle önemlidir. İyot eksikliği, özellikle bodur büyüme ve beyin gelişimi gibi bebek için ciddi yan etkilere neden olabilir.

10. Ağır veya Düzensiz Adet Dönemleri: İyot eksikliği olan bazı kadınlar ağır veya düzensiz dönemler geçirebilir. Bunun nedeni, düşük tiroid hormon seviyelerinin adet döngüsünü düzenlemeye dahil olan hormonları engelleyebilmesidir.

Selenyum Eksikliğinin 6 Belirtisi (4)

1. Saç Dökülmesi ile Cilt ve Tırnak Rengi Renk Değişikliği: Nispeten hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve eşit şekilde dağılmış saç dökülmesi, selenyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Ciddi durumlarda, kol altı ve vücut kılları bile etkilenebilir. Önemli olarak, çok fazla selenyum da benzer semptomlara neden olabilir.

Deride renk değişikliği ve özellikle tırnaklarda, tırnak yataklarının ağır beyazlatılmasının sıkça bildirildiği, ayrıca kronik olarak düşük selenyum alımının belirtileridir.

2. Düşük Bağışıklık: Bu maddenin iyi bir şekilde üretilmemesi durumunda, soğuk algınlığı, grip ve diğer viral enfeksiyonlara karşı düşük savunma ihtimaliniz vardır.

Düşük bağışıklık yetersiz selenyumun bilinen bir işaretidir ve  araştırmalar, selenyum alımının arttırılmasının vücut depoları optimal seviyede olmadığında bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermiştir.

3. Sabit Yorgunluk ve Uyuşukluk: Olağandışı uyuşukluk, yorgunluk ve birkaç gün boyunca enerji eksikliği tüm belirtiler olabilir ve sürekli azalan bir enerji yaşıyorsanız.

4. Zihinsel Yorgunluk: Zihinsel işlevlerin zayıflamak, bilgiyi yoğunlaştırmak ve hatırlamak, selenyumdaki bir eksiklikle ilişkilendirilmiştir.

Tamamlayıcı selenyumun endişe, sinirlilik, zihinsel yorgunluk ve hatta bazı depresyon vakalarına yardımcı olduğu bildirilmiştir

5. Üreme Sorunları: Düşük selenyum bazı çalışmalara göre düşükleri tekrar etmede bir faktör olabilir. Bu eser mineralinin eksikliği de kadınlar için adetlerde değişikliklere neden olabilir.

Erkekler için selenyumdaki bir eksiklik sperm hareketliliğine zarar verebilir.

6. Hipotiroidi: Kronik selenyum eksikliği vakaları hipotiroidizme yol açabilir. Bu, tiroidinizin yeterli hormon üretmediği ve halsizlik, depresyon ve kilo alma sıklığının bu durumdan kaynaklandığı ciddi bir sağlık bozukluğudur.

Tavsiye edilen kullanım şekli:

Yetişkinler günde 1 kapsül yemek veya su ile alınmalıdır.

Aktif İçerik:

1 kapsül içindeki aktif maddelerin içeriği
BİLEŞENİN ADI AĞIRLIK RDI%
İyot 215 mcg 143.5
Selenyum 50 mcg 71,5
Polisakkaritler 30 mg

L-selenometionin( Selenium) Selenium 50 µg % 91

İyot 80 µg %53

Kelp ( Laminaria sp. 140 mg),

Rodiola (Rhodiola rosea 125 mg),

Hidroksipil metil selüloz kapsül, Fucuz (Fucuz vesiculosus 80 mg),

Çin geveni ( Astragalus membranaceus 80 mg),


(1)Laminaria: Laminaria bir tür yosundur. Birçok Asya ülkesinde gıda olarak kullanılır. Laminaria, vücudun tiroid hormonları yapmak için ihtiyaç duyduğu bir element olan iyot içermektedir. Aynı zamanda zengin bir demir ve potasyum kaynağıdır.

Laminaria kilo kaybı, yüksek tansiyon, kabızlık için toplu bir müshil olarak ağız yoluyla ve radyasyon hastalığının tedavisi için alınır. Ayrıca kanseri önlemek için kullanılır.

(2)https://www.aysetolga.com/iyotun-sagligimiza-faydalari-nelerdir#

(3)https://www.healthline.com/nutrition/iodine-deficiency-symptoms#section10

(4)https://www.healthambition.com/symptoms-of-selenium-deficiency/

Sipariş Ver45 ₺