Kolajen, kıkırdak ve bağ dokularında yer alan yapısal bir proteindir. Üründe bu madde, vücut tarafından emilebilen hidrolizat şeklinde kullanılmaktadır.

Siberian Wellness Kolajen Hidrolizat-Lymphosan J Comport’un benzerlerinden üstünlükleri;

-%100 Doğal Balık Kolajenidir,
-Kolajenin etkisini artırıcı yoğun C Vitamini desteği vardır,
-Toz kolajen olduğundan miktarını vücudunuzun ihtiyacına göre ayarlayabilirsiniz,
-Toz kolajen olduğundan sıvı halde tüketilebilir ve bu yüzden vücuda etki etme hızı artar,
-Toz kolajen olduğundan, sıvı ve tablet olarak tüketemeyenler için yoğurt, süt ve meyve sularına katarak tüketme fırsatınız olur,
-VE kendi muadilleri içinde BÜTÇE DOSTU tek üründür. Bu, özellikle düzenli kullanıcılar için büyük bir fırsattır.

Nelere Yardımcı Olur?

 • Doğal kolajen hidrolizat, eklem kıkırdağının geri kazanılmasına yardımcı olur,
 • Elma pektini vücudun temizliğini sağlar ,
 • Yer elmasında bulunan inülin bağırsak mikroflorasını normalleştirir,
 • Söğüt kabuğu kaynağının eklemler üzerinde iltihap önleyici bir etkisi vardır.
Kolajen hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

Tavsiye Edilen Kullanım Şekli:

1) Yüksek bir bardağa (kalın duvarlı bir bardak) 200 ml ılık su (50-60 ° C) dökün. Çok sıcak su, topakların hızlı bir şekilde oluşmasına neden olabilir.

2) Bir çay kaşığı (7,5 g toz-tepenin biraz altında) “Limfosan” ı bir bardak suya dökün. Böyle bir işlem sırasını izleyin, aksi takdirde karışım kabın dibine yapışabilir.

3) Bir karıştırıcıyı dar bir çırpıcı ile alın ve karışımı karıştırın. Önce küçük bir hızı açın, kademeli olarak yükseğe yükseltin. Bir dakika içinde homojen bir sıvı elde edersiniz. Bir mikserin yokluğunda, mekanik bir çırpma teli veya basit bir çatal kullanabilirsiniz. Bu durumda, önce büyük topakları ezmeli, ardından karışımı pürüzsüz olana kadar çırpmalısınız. Lütfen bu durumda küçük topaklar kalabileceğini unutmayın.

4) Elde edilen karışım hazırlandıktan hemen sonra içilmelidir – boş bir mideyle veya bir öğünle birleştirilebilir. Karışımı tekrar tüketmek için bırakmanız önerilmez – koyulaşmaya neden olabilir.

Aktif Bileşen:

Aktif Bileşenler 2 Çay Kaşığında (15 g)
Kuşburnu (Rosa canina, meyve) 4,2 g
Kollajen Hidrolizat 3,2 g
Guar Zamkı (Cyanopsis tetragonoloba, zamk) 3,0 g
Yer Elması (Helianthus tuberosus, yumru) 2,4 g
Elma (Malus domestica Borkh., meyve) 2,0 g
Söğüt Kabuğu (Salix sp., kabuk) 0,2 g

………………………………………………………………………………………………………………………………

Kimler kolajen kullanmaya ihtiyaç duyabilir?*

 • Cilt sağlığını korumak ve iyileştirmek isteyenler
 • Yaşlanmaya ve çevresel faktörlere bağlı cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalanlar
 • Yaşlanmaya bağlı olarak cilt ve el üzerinde oluşan kahverengi lekelerin yayılmasını azaltmak isteyenler
 • Hassas ve kuru cilt yapısına sahip olanlar, ciltte elastikiyet kaybı yaşayanlar
 • Doğum sonrası çatlakları olanlar. Tırnaklarda kırılma, soyulma, yavaş uzama gibi problemler yaşayanlar
 • Alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak cilt, saç ve tırnaklarında kalite kaybı olanlar
 • Saç ekimi yaptıranlar
 • Yara, yanık sonrası iyileşme sürecini kısaltmak isteyenler
 • Bariatrik operasyon geçirmiş, cilt sağlığını destelemek isteyen, tablet yutmakta güçlük çekenler

Koruyucu ve iyileştirici olarak Kolajen hidrolizat, hareketliliğini, dolayısıyla hayat kalitesini iyileştirmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Orta yaşlı-yaşlı aktif fertlere, tekrarlayan veya fiziksel olarak baskı yaratan iş ve aktiviteler içinde olanlara, fazla kilolu ve durağan yaşayan fertlere, aktif spor yapanlara, Yaşlı Osteoartritlilere kullanmaları önerilmektedir. Cilt kırışıklıkları için ve cildi sıkılaştırmak için, bağları kuvvetlendirmek için kullanılması önerilir.

Hidrolize Kolajen Amerikan FDA (Food and Drug Administration) tarafından sağlığa zararlı olmadığı açısından GRAS (Generally Recognized as Safe) listesine dahil edilerek Güvenli Ürün olarak tanımlanmıştır.

Klinik öncesi ve klinik çalışmalar Kolajen hidrolizatın güvenli, iyi tolere edilebilen ve allerjik reaksiyon veya ilaç etkileşimi riskinin düşük olduğunu göstermiştir. Çok nadir vakalarda midede gaz veya ishal görülebilmektedir.

Niçin içilebilir Likit Kolajen tercih edilmelidir?

 • Tablet ve kapsülle karşılaştırıldığında kullanım kolaylığının olması, yaşlı insanlar tarafından kolaylıkla alınabilmesi, vücut tarafından emiliminin hızlı ve emilim oranının yüksek olması, içerdiği Kolajen miktarının tablete oranla oldukça çok yüksek olması sebebiyle Likit Kollajen tercih edilmelidir.
 • Tablet/Kapsül Kollajen emilimi 8-9 saatte %2 ila 20 aralığında iken, Likit Kollajen yaklaşık 1-2 saatte %98 emilim göstermektedir.

Kolajen Hidrolizat*

Kolajen hidrolizat, ham maddelerden elde edilen kolajen dokusunun enzimsel hidrolizi ile üretilmektedir.

Kolajen hidrolizat, kaslarında verimli çalışmasını sağlar, kas büyümesine yardımcı olur,yaralanma durumlarında gerekli destek maddeleri sağlar.Bu nedenle kas ağrılarına da iyi geldiği sanılmaktadır.

Düzenli olarak Hidrolize kolajen kullanımı ciltte hidrasyon ve sıkılığı sağladığı, cilt esnekliğini yenilediği tespit edilmiştir. Bir çalışmada oral yolla 2 ay boyunca 10 gr. kolajen hidrolizat kullanımının cildin nemi koruma yeteneğini artırdığını ve daha sağlıklı görünmesini sağladığı gözlemlenmiştir, kırışıklıkları azalttığı ileri sürülmüştür.

Kolajen hidrolizat, mideye ulaştığında biyoaktif Kollajen peptitleri (BCP) emilir ve eklem kıkırdağına geçer. Burada Kolajen sentezinin hızlanmasına yardımcı olurlar. Ayrıca BCP’ ler kıkırdak matriks hareketinin yapım aşamasını hızlandırır ve zaman içinde eklem sağlığının iyileşmesine yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada sonuçlar göstermektedir ki Kolajen hidrolizat verilen hastalar ağrılarında önemli bir azalma olduğunu belirtmiştir. Hastaların analjezik alma ihtiyacındaki azalma ile sonuçlar teyit edilmiştir.

Bir başka araştırmada hidrolizat alan hastaların ağrılarında ve fiziksel eklem fonksiyonlarında iyileşme görülmüştür.

Yine bir araştırma, hastaların diz eklem fonksiyonlarını önemli derecede iyileştirdiği gözlenmiştir. Çalışmanın sonunda hastaların yaklaşık %75’inde belirtiler hiç kalmamış ya da %30’unda net bir iyileşme görülmüştür. Merdiven çıkarken ağrısı olduğunu söyleyen %86.5’lik oranındaki hastaların %56’sı sadece bir ay sonra önemli bir iyileşme kaydetmiştir. Bir çalışmada yer alan her kişiye günlük 10 mg. Kolajen hidrolizat, Vitamin B ve Magnezyum verilmiştir. Çalışmanın sonunda skapulo-humeral ve femuro-tibial eklemlerindeki kıkırdak kalınlığında istatistiksel olarak önemli bir artış gözlemlenmiştir. Kıkırdak kalınlığındaki ortalama artış %14’tür. Kontro grubunun kıkırdak kalınlığında altı ay sonra bile bir artış görülmezken hatta düşüş görülmüştür. (%13-16 azalma)

Kolajen nedir? Faydaları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?*

Kolajen nedir?

Collagen, colla; Yunanca «glu» yani «yapıştırıcı» demektir. Collagen; glu producer- yapışkan oluşturucu demektir. Kolajen, memelilerin vücut ağırlığının %6’sını, tüm vücut proteinlerinin %25-30’unu oluşturur.

Kolajen, vücudumuzda bol miktarda bulunan bir protein çeşididir. Bu protein lifi, vücudumuzda yer alan tüm proteinin yaklaşık üçte birini oluşturur. Tendon, ligaman, cilt, kornea, kıkırdak, kemik, kan damarları, gut yani gasrointestinal sistem, diş, diş eti, vertebralar arası, diskler (omurlar) arası, kalp kapakları… Kollajen tüm vücutta en çok bulunan proteindir.. Ölü cilt hücrelerini yenileyerek, cildimizin elastikiyetini arttırır ve gergin kalmasını sağlar. Vücudun bir arada kalmasına yardımcı olan bir yapıştırıcı olarak, eklem ve tendonları birbirine bağlar.

Bağ ve bağ dokularını oluşturan kolajen, koruyucu bir bariyer görevi üstlenerek, cildimizi toksinlerden ve diğer zararlı etkenlerden korur. Temel yapıtaşı, fibroblast olarak isimlendirilen bağ dokusu hücreleridir. Saçlarımızın ve tırnaklarımızın da temel bileşeni olarak, tırnak ve saç sağlığımız üzerinde de doğrudan etkilidir.

Kolajen ne işe yarar?

Vücut bağ dokusunun %80 gibi büyük bir bölümünü oluşturan kolajenin temel görevi, elastinlikle birlikte cilde güç, esneklik ve sağlamlık vererek, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmaktır. Bir diğer deyişle vücudumuzda kolajen olmadan vücut parçalarımız bir arada kalamaz. Kollajen; bir yapı bloğu olarak, kemik ve kasları bir arada tutar, vücudumuzdaki organları korur ve cilt elastikiyetini arttırır.

Kolajen çeşitleri

İnsan vücudunda bilinen en az 16 kollajen çeşidi bulunur. Bununla birlikte vücudumuzdaki toplam kolajenin %80-90 gibi büyük bir bölümü tip 1, 2, 3, 5 ve 10’dan oluşur. Kolajen çeşitlerini aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

 • Tip 1: Tüm kolajen çeşitleri arasında insan vücudunda en fazla miktarda bulunanıdır. Cilde gerginlik ve elastikiyete verir, kemikleri destekler ve dokuları bir arada tutar.
 • Tip2: Bağ dokularda kıkırdak yapımına katkıda bulunarak, eklem sağlığımızı gözetir.
 • Tip3: Kalp kan damarlarını ve kan dokusunu oluşturma, cilde esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.
 • Tip4: Sindirim ve solunum organlarımızın yüzeylerini oluşturan tip 4 kolajen, kas, yağ ve organları çevreleyen bazal laminanın oluşumunda önemli bir rol oynar.
 • Tip5: Plasentadaki doku ve hücre yüzeyinin oluşumundan sorumludur. Hamilelikte rahim içerisinde bebeğe oksijen ve besin sağlamak için gelişen organın yüzeyini yapar. Aynı zamanda atıkları da temizler.
 • Tip10: Eklem kıkırdaklarının yanısıra yeni kemiklerin oluşumunda da görev alır. Kemik kırıklarını iyileştirir ve sinovyal eklemleri onarır.

Kolajenin faydaları

Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığını da gözeten kolajenin göz ve eklem sağlığımıza da pek çok katkısı bulunur. En önemli faydalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

1.Kolajenin eklemlere faydaları

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücudumuzdaki kıkırdağın zayıflaması, eklemlerde sertleşme ve iltihaplanmalara yol açar. Kolajen takviyeleri ve kolajen açısından zengin besin tüketimi ile eklemlerdeki bu ağrılar ve iltihaplanmalar azaltılabilir. Eklem ağrılarının yanı sıra artrit semptomlarının hafifletilmesine de yardımcı olur. Hassas eklemlerdeki şişkinliklerin ve eklem incinmelerin tedavisi amacıyla doktorlar, hastalara daha çok tavuk boyunlarından imal edilmiş olan tip 2 kolajen takviyeleri reçete ederler.

2.Kolajenin kemiklere faydaları

Kemikleri güçlendirerek, kemik sağlığına katkıda bulunur. Kolajen takviyeleri ve kolajen içeren besinleri tüketmek vücudumuzdaki kemik yoğunluğunu ve güçlülüğünü arttırır. Ayrıca kemik erimesini engeller.

3.Tırnak, saç ve dişleri Güçlendirir

Tırnakların, saçların ve dişlerin yapı taşı olarak, tırnakları güçlendirir ve saçlarımızın daha sağlıklı olmasına olanak tanır. Diş sağlığını da doğrudan ilgilendirerek, kişide diş eti çekilmesi, diş eti kanamaları gibi sorunlarının görülme riskini düşürür.

4.Kolajenin cilde faydaları

Yaşlanma belirtilerini hafifleterek, kişinin daha genç görünmesine yardımcı olur. Ciltte yeterli miktarda bulunduğunda, kişinin daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmasına aracılık eder. Yaşlanmayla birlikte ciltte görülen ince kırışıklıklar, deri gevşemeleri ve cilt kurulukları, dışarıdan alınan kolajen takviyeleri ile ciddi oranda önlenebilir.

5.Kolajenin kaslara faydaları

Kolajen, kas inşasına ve yağ yakımına öncülük eder. Kolajenin bileşenlerinde kreatinsentezinden sorumlu olan bir miktar glisin bulunur. Kas kütlesinin oldukça önemli bir bileşeni olan kolajen, kas inşasının yanı sıra yağ yakımını da hızlandırır. Kas kitle kaybı olarak bilinen sarkopeni tedavisinde hastalara verilen kolajen takviyesi ile hastadaki kas gücü arttırılabilir.

6.Selülitleri azaltır

Yaşlanmanın kaçınılmaz sonuçlarından bir diğeri olan selülit oluşumunu da önleyerek, deri dokusunda iyileşme sağlar. Bağ dokusunu sıkılaştırarak, özellikle kadınlarda kalça ve bacaklarda kötü bir görünüme neden olan selülitleri hafifletir.

7.Sindirim sistemi sağlığını gözetir

Bağırsaklarımızın bağ dokusu olarak, sindirim sisteminin koruyucu tabakasını destekler ve güçlendirir. Kolajen takviyelerinin kullanımı ile bağırsak sağlığı gözetilebileceği gibi gastrointensinal hastalıklarla mücadele edilebilir.

8.Karaciğer sağlığını korur

Kan akışını iyileştirir ve vücudu zararlı toksinlerden arındırır, aynı zamanda kalp sağlığını da gözetir. Zengin bir kolajen kaynağı olan haşlanmış kemik suyu tüketimi, karaciğeri temizlemenin en kolay yöntemlerinden biridir. 3 günlük bir kemik suyu detoksu sayesinde karaciğer sağlığında olumlu gelişmeler elde edilebilir.

9.Sızıntılı gut ve bağırsak hastalıklarını tedavi eder

Proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur, bağırsaklardaki hasar görmüş hücre duvarını yeniler. Bağırsak astarını da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. İnflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisinde yararlanılan kolajen serum konsantrasyonu ile asit reflü, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi pek çok mide sorununun semptomları hafifletilebilir.

10.Kalp sağlığını korur

Kolajende yer alan amino asit prolin, arterlerdeki yağ birikimini en aza indirger. Eklem ve arterlerdeki dokuyu onararak, kan basıncının kontrol edilmesine katkıda bulunur. Atardamarlarda tehlikeli plak oluşumunu önler ve arterlerin genişlemesini, kan damarlarında dolaşımın hızlanmasını sağlar.

11.Kolajenin gözlere faydaları

Kornea sağlığını direk olarak etkiler ve göz sağlığını korur. Kişinin kornea kaynaklı pek çok göz problemine yakalanma olasılığını azaltır.

12.Kolajenin saçlara faydaları

Öncelikle daha sağlam ve güçlü saç köklerinin çıkmasını sağlayarak, gür ve hacimli saçlara sahip olabilmenize aracılık eder. Aynı zamanda saç dökülmesi, saç incelmesi problemlerinizi de tedavi edicidir.

Kolajen eksikliği

Kollajen kaybının asıl nedeni ‘yaşlanma’ olmakla birlikte bu süreç farklı etmenlere bağlı olarak hızlanabilir. Kolajen kaybına yol açan en önemli faktörler şunlardır: 

 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalma
 • Strese bağlı olarak vücut tarafından salgılanan kortizol miktarında artış
 • Yanlış ve zayıf beslenme alışkanlığı
 • Toksinlere maruz kalmak (çevre kirliliği vb.)
 • Kronik iltihaplanma
 • Uyku düzensizliği ve yeterince uyumama
 • Vücudumuzdaki serbest radikallerin miktarındaki artış
 • Glikasyon (şeker ve rafine edilmiş ürün tüketimi)
 • Sigara
 • Menapoz
 • Vücutta vitamin ve minerallerin emilimini zorlaştıran birtakım tedaviler

Kolajen hangi gıdalarda bulunur?

 • Sığır ve inek eti, tavuk, geyik, keçi ve öküz eti; özellikle hayvanın kemikleri, derisi ve sakatat bölgesinde bolca kolajen bulunur
 • Kollajenin toz formu olarak bilinen jelatin, kalorisi düşük bir türüdür
 • Portakal, mandalina, greyfurt, kivi ve ananas gibi C vitamini içeren meyveler
 • Yeşil ve siyah zeytin, kereviz, soğan, sarımsak gibi sülfür içeren gıdalar
 • Kırmızı meyveler ve kırmızıbiber, elma, çilek, kiraz gibi likopen içeren meyveler
 • Özellikle balık pullarında, somon ve orkinozda bulunan Omega 3 yağ asitleri
 • Havuç, balkabağı gibi turuncu sebzeler, domates, lahana, pancar, ıspanak ve patlıcan
 • Kemik suyu ve ve paça çorbası tam anlamıyla bir kolajen kaynağıdır.

*https://www.medikalakademi.com.tr/kolajen-nedir-faydalari-nelerdir-hangi-gidalarda-bulunur/

*https://www.drarifoguz.com/destek-tedaviler-wox5r

*https://voonkabeauty.com/kollajen-nedir/