Kuril Sai Çayı, gastrointestinal sistem, karaciğer ve safra kesesinin aktivitesini düzenlemeye ve  bağırsak mikroflorasını yenilemeye yardımcı olmaktadır.

Hoş bir tadı ve kokusu olan Kuril Sai ( Sibirya’da beş parmak otunun da dahil olduğu bitki grubuna verilen ad ) yaygın olarak Rus denizcileri tarafından geleneksel çay yerine kullanılıyordu.

Şifalı çay “Kuril sai”, eski Buryat tarifine göre, Baykal bölgesi, Küçük Deniz ve Olkhon Adası’nın şifalı bitkileri temelinde oluşturulmuştur.

Kuril çayının içeriğindeki C vitamini oranı sıradan çaylardan 15 kez, limondan ise 5 kat daha fazladır. Kuril çayının sürekli kullanımı;

  • Bağışıklığı güçlendirilir ve soğuk algınlığı riskini azaltır,
  • Bağırsak dysbiosis riskini neredeyse sıfıra indirir,
  • Yağların metabolizmasının normalleşmesine destek verir.

Ayrıca “Kuril sai” mide, duodenum, karaciğer, pankreas, kolesistit, dysbacteriosis, gastrit ve kolit hastalıkları üzerinde de yararlı bir etkiye sahiptir.

Ve en önemlisi tüm bunlar ağrılı işlemlerle değil, lezzetli ve hoş kokulu bir çay içeceğiyle yapılan normal çay ile elde edilir.

Tavsiye edilen hazırlanış şekli: 1 poşet çayı, 1 bardak kaynar suya (200 ml) dökün, mümkünse kapakla kapatın, yaklaşık 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Çayınız içime hazırdır.

Aktif İçerik: Beşparmakotu, mayıs papatyası, kuşburnu (%17) ve damarotu

Sipariş Ver20 ₺