Sibirya ginseng (Eleutherococcus senticosus) eski Çin tıbbında kullanılan adaptojen olarak kabul edilen bitkilerden biridir. Genel olarak karışık ve iğne yapraklı ormanlarda grup olarak çalımsı şekilde bulunurlar. Bazen meşe ormanlarında tepe yamaçlarında, nadiren nehir kıyısında ormanlık alanlarda bulunmaktadır. Doğu Asya, Çin, Japonya ve Sibirya bitkinin doğal yaşam alanıdır. İki metreye kadar boylanabilir, ancak gelişimi yavaştır. Pek çok alanda temmuzda çiçek açar ve Çin ginsengi gibi türlere benzer şekilde dişi ve erkek organlar aynı çiçek üstünde olmakla (hermafroit) birlikte tozlaşması böceklerle olur.

Bitkinin kökü kullanılır. А, В1, С, D, Е, F, G vitaminleri, kumarinler, flavonoidler, esansiyel yağı, balmumu, reçine ihtiva eder. Şiddetli enfeksiyonlardan sonra iyileşme döneminde bağışıklık sistemini dengeler, kan serumunun bakterisidal etkinliğini, lökositlerin emilim ve sindirim yeteneğini arttırır, temel metabolizmayı artırır, karbohidrat metabolizmasını normalleştirir. Canlandırıcı etkiye sahip, arteryel tansiyonu yükseltir, zihinsel yetenekleri, görme keskinliğini, ekstrem durumlarda vücudun adaptif yeteneğini uyarır, stres reaksiyonları zayıflatır. Fiziksel ve zihinsel yorgunlukta, vücudun genel zayıflığında, cinsel işlevin zayıflamasında ve hipotansiyonda kullanılır.

Sibirya Ginsenginin Faydaları

 • Üst solunum yolları rahatsızlıkları ve Grip Tedavisi  : Sibirya ginsengi, enfeksiyonlarla savaşmaya ve bağışıklığı teşvik etmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı bireyler üzerinde bir ay süren tıbbi çalışmada, Sibirya ginseng ekstresinin bağışıklık sistemi fonksiyonunda iyileşme sağladığı bildirildi. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi (UMMC) bir başka çalışmada, Sibirya ginseng ve andrographis içeren bir ürün alan grip hastalarının, yaygın olarak reçete edilen antiviral amantadin kullanan hastalara kıyasla, semptomlarda daha hızlı bir azalma yaşadıkları saptanmıştır. UMMC, aynı ürünü almanın soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini ve süresini azalttığını gösteren diğer çift kör çalışmalara değinmektedir.
 • Fiziksel Performansı Arttırmak: Tıbbi çalışmalar çelişkili sonuçlar sunsa da, UMMC, Sibirya ginseng’in kas gücünü ve fiziksel dayanıklılığını arttırmak için sıklıkla kullanıldığını söylüyor. Ağ, “Sibirya ginsengi, aşırı ve uzun süreli stresten kaynaklanan uzun süreli tükenme ve yatkınlık tedavisinde en etkilidir” diye belirtiyor. Siberian ginseng, uzun süreli egzersiz sırasında fiziksel performansı ve dayanıklılığı geliştirmek için yaygın bir şekilde kullanılır.
 • Yorgunluk: Eleuthero, yorgunluk belirtilerini azaltmak ve egzersiz toleransını artırmak için araştırmalarda gösterilmiştir. Çalışmalar ayrıca DNA hasarını azaltma yetenekleri nedeniyle sağlıklı yaşlanma yardımcı olmaktadır. Stres hormonu üretimini dengeleyerek ve adrenallerin stresle başa çıkmasına yardımcı olarak vücudu destekler.
 • Stresin Güçlendirilmesi ve Zihinsel Performansın İyileştirilmesi: Doğu Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinde, Sibirya ginsenginin, bireylerin adaptojenik özelliklerinden dolayı, strese dayanma kabiliyetini geliştirmek için yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bir çok kullanıcı tarafından, okul sınavları sırasında olduğu gibi, zihinsel dayanıklılığı geliştirmek için Sibirya ginsengine başvurulur. UMMC, Sibirya ginsengini alan ve hafıza ve zihinsel uyanıklıkta tecrübeli gelişmeler yaşayan orta yaşlı yetişkinlere yönelik üç aylık bir ön çalışmayı işaret etmektedir. Başka bir çalışmada, yaşlılar yaklaşık dört hafta boyunca Sibirya ginsengini aldıktan sonra sosyal işlevsellik ve zihinsel sağlık konusunda iyileşmeler yaşadılar, ancak faydalarının sekiz hafta sonra azaldığı gözlendi.

Sibirya ginsengi kullananların dikkat etmesi gereken hususlar

 • Uyku sorunu en sık görülen yan etkidir. Daha az görülen etkiler arasında baş ağrısı, ajitasyon, mide rahatsızlığı, adet sorunları (örneğin, olağandışı vajinal kanama), göğüs ağrısı ve baş dönmesi sayılabilir. Kan basıncında bir artış veya azalma da oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.
 • Bu olası ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı.
 • Bu üründe çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Ancak, ciddi bir alerjik reaksiyonun aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle de yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.
 • Ginseng almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya ürün etiketinde listelenen diğer bileşenlere; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilen aktif olmayan bileşenler içerebilir.
 • Aşağıdaki sağlık sorunlarınız varsa, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın: yüksek veya düşük tansiyon, kalp sorunları (örneğin, anormal kalp ritmi, romatizmal kalp hastalığı), kanama / pıhtılaşma sorunları, belirli bir zihin / ruh hali bozukluk (şizofreni), aşırı aktif bağışıklık sistemi bozuklukları (örn. lupus, romatoid artrit, multipl skleroz), östrojen tarafından etkilenen durumlar (örn., endometriozis, uterus fibroidleri, meme kanseri / uterus / yumurtalık).
 • Ginseng, özellikle şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri düzeylerini çok fazla düşürebilir. Sibirya ginsengi kan şekeri düzeylerini düşürebilir veya yükseltebilir. Diyabetiniz varsa, bu ürünü kullanırken kan şekerinizi daha dikkatli bir şekilde izleyin ve herhangi bir olağandışı sonuçları veya semptomları doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilaçlarınızı ayarlaması gerekebilir.
 • Bu ürünün sıvı formları şeker ve / veya alkol içerebilir. Diyabet, alkol bağımlılığı veya karaciğer hastalığı varsa dikkatli olun. Bu ürünü güvenle kullanmanız için doktorunuza veya eczacınıza danışın.
 • Bu ürün sizi sersemletebilir veya uykusuz yapabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceğinizden emin oluncaya kadar araç sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir aktivite yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.
 • Bu ürün hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez. Bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Bu ürün anne sütüne geçerse etkisi bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.